تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

پیک بهداشتی پارسیان شماره 6 - دانخوری

  پیک بهداشتی شماره 6 - اختصاصی مرکز دامپزشکی پارسیان زواره

  دانخوري

  براي 10-7 روز اول پرورش به ازاي هر 55-50 قطعه جوجه يك سيني دان خوري در نظر گرفته شود و همچنين حدود 25-20% سطح سالن قسمت جوجه را به غير از سيني دان خوري يكروزه از كارتن كفي پوشانده شود تا هر چه سريعتر جوجه‌ها به دان آشنايي پيدا نموده و تغذيه كنند.

  ما را برگزیده اند" src="http://www.shiaupload.ir/images/97300032578415503842.jpg" alt="" width="200" height="200" />

  عرض كارتن كفي مورد اشاره حدود 100-80 سانتي‌متر و نزديك دان خوري دائمي قرار داده شود. و كارتن‌هاي كفي مذكور براي 5-3 روز اول مورد استفاده قرار بگيرد.

  1) براي تحريك اشتهاي جوجه‌ها در 5-3 روز اول به تعداد دفعات توزيع دان در روز حداقل 5-4 نوبت و در شب 4-3 نوبت يعني هر 3- 5/2 ساعت بايد دان توزيع شود. در سن 8-6 روزگي 5-4 بار در شبانه روز و از سن 9 روزگي به بعد توزيعدان 4-3 بار انجام پذيرد. ارتفاع دان در سيني بيش از 5/1 سانت نباشد و حالت كپه مانند در دانخوري ايجاد نشود بلكه دان بايستي به مقدار كم ولي به دفعات زياد توزيع شود تا اشتهاي جوجه‌ها در هر بار توزيع دان تحريك شود. پوشال باقي مانده در داخل سيني‌ها كه مخلوط بافضله و پوشال است تخليه ودان تازه و تميز به جوجه‌ها داده شود. از ريختن دان باقي مانده و پوشال روي بستر جداً خودداري شود.

  2) تغذيه جوجه‌ها پس از خروج تخم‌مرغ تاثير زيادي بر عملكرد گله در پايان دوره پرورش دارد. در واقع اگر شروع پرورش گله‌اي با تغذيه و مديريت مناسب توام باشد باعث مي‌شود كه نه تنها گله‌اي يكنواخت از نظر وزني توليد شود بلكه عملكرد گله از نظر ضريب تبديل غذايي و... مناسب و مطلوب گردد.

  لذا براي موفقيت در اين امر رعايت اصول تغذيه و مديريت، به خصوص در هفته اول پرورش از اهميت زيادي برخوردار است. خيلي از مرغداران تصور مي‌كنند كه جوجه مي‌تواند تا چندين روز از مواد غذايي كيسه زرده استفاده كند و مشكلي پيش نيايد. بايد به اين نكته توجه داشت كه جريان مواد غذايي از كيسه زرده به لوله گوارشي يا روده‌ها حدود 40 ساعت بعد از هچ شدن جوجه‌ها متوقف مي‌شود و بعد از آن جذب مواد داخل كيسه زرده از طريق عروق خوني كه اين كيسه را پوشانده صورت مي‌گيرد.

  لذا دسترسي به غذاي (دان) در ساعت اوليه براي رسيدن به رشد مطلوب مهم است.
   در ضمن گرسنگي اوليه جوجه‌ها مي‌تواند بر روي مقاومت به بيماري در تمام طول زندگي پرنده تاثير سوء بگذارد

  3) تحقيقات نشان داده است كه دسترسي به غذاي (دان) باعث جذب سريع‌‌تر كيسه زرد مي‌گردد. و با حركت روده‌ها در جوجه‌هايي كه تغذيه شده‌اند انتقال زرده به داخل رود سريعتر شده و عفونت ناشي از عدم جذب كيسه زرده نيز به ميزان زيادي كاهش مي‌يابد. جوجه‌ها بطور غريزي بعد از خروج از تخم‌ به جستجوي غذا مي‌پردازند و تقريباً 4 ساعت بعد از خورن غذا رشد شروع مي‌شود. لذا دسترسي به دان براي جوجه‌ها موجب افت چشم گير وزن بدن مي‌شود. لذا دسترسي به دان بعد از خروج جوجه‌ها تخم و استقرار در سالن‌ها لازم و ضروري است.

  4) فضاي دانخوري كافي و مناسب براي پرنده فراهم گردد تا رشد و ضريب تبديل غذايي مناسب داشته باشد. ارتفاع دانخوري را طي دوره پرورش بايد روزانه تنظيم نمود بطوري كه پشت پرنده با كف دانخوري هم سطح باشد. زيرا تنظيم نامناسب دانخوري باعث افزايش هدر رفتن دان مي‌شود. در اين حالت ضريب تبديل غذايي بالا رفته و در صورت خوردن دان ضايع شده احتمال آلودگي قارچي و باكتريايي بيشتر خواهد شد.

  فضاي دانخوري مورد نياز براي جوجه‌هاي گوشتي

  نوع دانخوري

  ميزان

  دانخوري زنجيري- ناوداني (تراف)

  5-3 سانتي‌متر به ازاء هر پرنده

  دانخوري بشقابي (قطر 33 سانتيمتر)

  55-50 پرنده به ازاء هر دانخوري

  دانخوري استوانه‌اي (قطر 40 سانتيمتر)

  65-60 پرنده به ازاء هر دانخوري

  درمانگاه دامپزشکی پارسیان زواره - 09132706804

  تأسیس 1389 با مدیریت دکتر محسن صالحی


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 29 آذر 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161026
 • بازدید امروز :169203
 • بازدید داخلی :14533
 • کاربران حاضر :166
 • رباتهای جستجوگر:326
 • همه حاضرین :492

تگ های برتر