خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

پیک بهداشتی شماره 11 - چرا گله هایمان را واکسینه می کنیم؟ - مرکز دامپزشکی پارسیان زواره -

  پیک بهداشتی شماره 11- اختصاصی مرکز دامپزشکی پارسیان زواره

  چرا گله خود را واکسیناسیون می کنیم.

  واکسیناسیون صحیح همواره به عنوان یکی از اجزای اساسی یک برنامه مدیریتی موفق در گله های طیور مورد توجه بوده است، برنامه های پیشگیری کننده موثر نظیر ایمن سازی گله ها، سالیانه صدها میلیون پرنده را در سراسر جهان در برابر بسیاری از بیماریهای واگیر دار و کشنده محافظت نموده و باعث بهبهود وضعیت سلامت گله و کارایی تولید آن شده است.

  ایمن سازی طیور در برابر عوامل بیماریزا نمی تواند تبعات عدم رعایت اصول امنیت زیستی ( بیوسکیوریتی) و بهداشتی را پوشش دهد. بنابراین اجرای برنامه های واکسیناسیون در گله هایی که در شرایط ضعیف بهداشتی و مدیریتی هستند، نمی تواند به طور کامل ایمینیت ایجاد نماید.

  هدف اصلی از ایمن سازی هر گله های کاهش سطح درگیری های بالینی و دستیابی به بهترین عملکرد می باشد.

  در گله های مادر، هدف این است که علاوه بر موارد فوق به اهداف زیر دست یابیم:

  1-      محافظت از پرنده در برابر بیماریهای خاص.

  2-      محافظت از نتاج پرنده در برابر بیماریهایی که به صورت عمودی ( از مادر به جنین) منتقل می شوند.

  3-      انتقال ایمنی غیر فعال به نتاج.

   

  واکسنها چگونه عمل می کنند:

  واکسنهای طیور محصولات بیولوژیکی هستند که منجر به بروز پاسخ ایمنی در برابر عوامل بیماریزای خاص می شوند. بسته به نوع واکسن، روشهای تجویز متعدد و متنوع است. که تمام این روشها را در این پایگاه الکترونیکی بررسی نموده ایم.

  بسته به نوع عامل بیماریزا( آنتی ژن) موجود در واکسن، سیستم ایمنی پرنده در برابر آن واکنش نشان داده و ایجاد یک پاسخ < خاطره> از طرف آنتی بادیها و سلولهای ایمنی می کند. هرچه پرنده بیشتر در معرض آن عامل بیماریزا( آنتی ژن) قرار گیر پاسخ ایمنی آنتی بادی تولیدی بیشتر و قوی تر و در نتیجه ایمنی ایجاد شده بهتر و مؤثرتر خواهد بود. به همین دلیل است که اکثر گله را در برابر یک بیماری واحد چندین بار واکسینه می کنند، با این هدف که پاسخ سیستم ایمنی را به حداکثر ممکن برسانند.

  واکسنها و واکسیناسیون:

  واکسنها در طیور معمولا به سه صورت ارایه می شوند: واکسنهای تخفیف حدت یافته( زنده)، واکسنهای غیر فعال (کشته)، و واکسنهای نوترکیب.

  واکسنهای زنده دسته ای از واکسنها هستند که از نظر طبیعی یا ژنتیکی به فرمهای خفیفتر سویه های بیماریزای موجود در فارم تغییر یافته اند. واکسنهای غیرفعال شامل ویروسها یا باکتریهایی هستند که در طی پروسه تولید غیرفعال شده اند و معمولا برای تجویز به صورت تزریقی طراحی و محاسبه شده اند.واکسنهای نوترکیب با استفاده از ویروس یا باکتری زنده به عنوان حامل به منظور انتقال ژن ناقل آنتی ژن محافظت کننده یک عامل بیماریزای دوم که ایمنیت برای آن، مورد نظر است ، ساخته می شود.

   

  مرکز دامپزشکی پارسیان زواره با مدیریت دکتر محسن صالحی


  این مطلب تا کنون 9 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : برابر ,وانهای ,ایمنی ,آنتی ,پرنده ,وایناسیون ,ایمن سازی ,بیماریزا آنتی ,عامل بیماریزا ,سیستم ایمنی ,وانهای نوترکیب ,دامپزشکی پارسیان زواره ,مرکز دامپزشکی پارسیان ,
  پیک بهداشتی شماره 11 - چرا گله هایمان را واکسینه می کنیم؟ - مرکز دامپزشکی پارسیان زواره -

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر